Znaczenie systemów Digital Signage dla komunikacji marketingowej wciąż wzrasta

Jak wykazują najnowsze badania agencji Out-Of-Home Video Advertising Bureau Europe (OVAB), sfera Digital Signage zdobywa rosnącą popularność i znaczenie dla komunikacji i kompozycji marketingowej. Znany nam dotychczas, klasyczny Point of Sale, dynamicznie rozrasta się do postaci Point of Information. Informacje są po prostu wszędzie.

W dzisiejszych czasach wszechobecnej informacji wiele wystaw i targów ma zasięg raczej ograniczony, w porównaniu do epoki przedcyfrowej. Niedawno zakończone targi integratorów systemowych i techniki audiowizualnej, ISE 2015 (Integrated Systems Europe) w Amsterdamie zdecydowanie nie należą do tej grupy. Za rozmach targów w dużej mierze odpowiada ekspozycja Digital Signage, która obejmowała drugą z największych powierzchni pawilonu targowego.

Trendy w dziedzinie Digital Signage na rok 2015 można by streścić następująco: integracja, rozwiązania, niższe ceny i wyższe standardy. Przyjrzyjmy się bliżej tym pojęciom.

Wygląda na to, że sfera Digital Signage, którą dotychczas zajmowały się głównie działy IT, coraz częściej stanowić będzie domenę marketingu, jako pełnoprawna i istotna część kompozycji marketingowej. W tendencji tej widoczny jest nacisk na kompleksowość i prostotę użytkowania programów do obsługi Digital Signage.

Włączenie do kompozycji marketingowej nie jest jednak jedynym rodzajem integracji, o którym warto wspomnieć. Dostawcy systemów Digital Signage stoją bowiem przed wyzwaniem powiązania komunikacji cyfrowej z dotychczasowymi systemami oraz wykorzystania informacji z istniejących baz danych. O efektywności komunikacji za pośrednictwem narzędzi Digital Signage świadczy fakt, że w przypadku 95% wszystkich sieci tego typu (w tym tych, które wykorzystywane są w sieciach handlowych) w roku 2014 zaobserwowano wzrost i rozbudowę. (Dane te dotyczą Europy Zachodniej. Nie mamy do dyspozycji danych dla naszego regionu.)

Niemal w każdej dziedzinie komunikacji in-store znajdziemy różnorodne, specyficzne rozwiązania. Na popularności zyskują jednak głównie scentralizowane systemy wykorzystujące różne typy paneli wizualizacyjnych. Tendencja do centralizacji nie przejawia się jednak tylko w przypadku ekranów, ale również emocjonalnego i percepcyjnego Digital Signage. Dąży on do zaangażowania wszystkich zmysłów człowieka bezpośrednio w punkcie sprzedaży.

Interesujące są również rozwiązania, które łączą standardowe ekrany LCD i LED z bardziej energooszczędnymi elementami, jak choćby ekranami e-ink. W dziedzinie sprzedaży detalicznej reprezentowane są one przez ESL (Electronic Shelf Labels) lub displaye nowego typu, wyświetlające obowiązkowe informacje o składzie produktów spożywczych.

Wzrost potencjału komunikacji Digital Signage idzie w parze ze spadkiem cen urządzeń, zwłaszcza zaś hardware’u. Panele LED o wysokiej jasności, które pod względem rozdzielczości mogą konkurować z ekranami LCD, można z łatwością powiesić na wystawie sklepu. Dzięki temu stają się one standardowym wyposażeniem wielu punktów sprzedaży. Dodajmy do tego ekrany LCD o rozdzielczości 4K i displaye 3D, niewymagające używania okularów 3D.

Proces wprowadzania standardów do komunikacji Digital Signage w przyszłości będzie z pewnością interesujący. Celem standaryzacji jest ujednolicenie metodologii pomiaru wpływu na klienta, formatu treści, narzędzi analitycznych i parametrów urządzeń technicznych. Nacisk na standaryzację wynika zwłaszcza z potrzeby oceny i porównania efektywności kampanii marketingowych.

Digital Signage nie jest już technologią jutra. To wszystko dzieje się dziś, tu i teraz. Wyzwaniem dla handlu detalicznego będzie wykorzystane aktualnie dostępnych informacji i stworzenie inteligentnych interaktywnych sieci Digital Signage, które będą personalizować komunikację z każdym klientem.

Powrót do aktualności

W górę