Ułatwiona orientacja dla osób odwiedzających IKEM

IKEM, czyli praski Instytut Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej, to ogromny i nowoczesny, niemniej jednak dość złożony kompleks o wielu oddziałach i salach. Pacjenci leczą się tu już od roku 1971. IKEM odwiedzają codziennie setki ludzi, którzy przychodzą tam do swoich bliskich lub biorą udział w konferencji czy warsztatach. Zorientowanie się w obiekcie, który ma aż trzy specjalistyczne centra, z 304 łóżkami, nie było jednak proste.

Od stycznia 2015 osoby odwiedzające instytut mogą skorzystać z nowego interaktywnego systemu nawigacyjnego na trzech kioskach dotykowych umieszczonych w głównej auli instytutu. Elementem kompleksowego rozwiązania cyfrowego jest również ściana video, na której IKEM prezentuje informacje o zbliżających się konferencjach oraz nowości.

Jedną z najważniejszych przyczyn implementacji systemu nawigacyjnego była chęć zadbania o osoby odwiedzające poprzez ułatwienie im orientacji w kompleksie szpitalnym. Osoby te nie są już skonsternowane i zagubione, zaś personel szpitala, który nie musi już tak często odpowiadać na ich pytania, ma więcej czasu na inne zajęcia.

Zmiany w holu głównym IKEM i wykorzystanie kiosków nawigacyjnych spotkało się z uznaniem osób odwiedzających. Ivana Tiralová, jedna z osób odwiedzających IKEM, mówi: „Byłam niedawno w IKEMie i zauważyłam ogromną zmianę na lepsze. Pacjenci są zadowoleni, że nie muszą już błądzić po budynku i szukać. Zmiana ta bardzo mi się podoba.”

Sama nawigacja, która tworzona była z naciskiem na atrakcyjność dla użytkownika oraz prostotę użytkowania, łączy wizualizacje poszczególnych pięter instytutu w technologii 2D i 3D. Zgodnie z lokalizacją danego kiosku na ekranie automatycznie wyświetla się punkt, w którym stoi użytkownik, która następnie za pomocą dotyku określa swój cel. Interaktywna czerwona linia prowadzi go po wizualizacji instytutu w technologii 3D, aż do miejsca przeznaczenia. Wizualizacja ta jest na tyle przejrzysta, że użytkownik dokładnie wie, którędy ma się udać.

nteraktywna nawigacja w IKEMie, podobnie jak nawigacja w samochodzie, pomaga odnaleźć drogę z punktu A do punktu B, oszczędzając czas i stres związany z błądzeniem.

IKEM poszukiwał silnego partnera, który będzie w stanie dostarczyć wszystkich rozwiązań w dziedzinie komunikacji cyfrowej oraz rozwiąże wszystkie kwestie dotyczące oprogramowania i hardware’u (w tym instalacji) w ramach jednego zlecenia. Takim partnerem okazała się firma Ki-Wi Digital.

Powrót do aktualności

W górę